Skip to content

29 Stevens AvenueJersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 16, 2008

Property Information

Block26502
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page265

Building Details

Building Class---
Description1G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,600
95%
Improvement Value:$4,300
5%
Total Assessment$91,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,052-0.6%
2024$2,065+40.1%
2023$1,474-0.4%
2022$1,480+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 8630, Page 420