Skip to content

40 Wade StJersey City, NJ 07305

Built 1909

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 11, 2018

Property Information

Block26502
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page265

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-2UH-BG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,951
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
38%
Improvement Value:$157,000
62%
Total Assessment$252,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,627-0.6%
2024$5,662+40.1%
2023$4,042-0.4%
2022$4,057+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

DeedBook 9202, Page 971Recorded5/24/2017

Property Built

Built

Year Built: 1909