Skip to content

42 Wade St.Jersey City, NJ 07305

Built 1922

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Jul 12, 1988

Property Information

Block26502
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page265

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-2U-HBG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,300
24%
Improvement Value:$285,500
76%
Total Assessment$375,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,392-0.6%
2024$8,444+40.1%
2023$6,028-0.4%
2022$6,050+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 3983, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1922