Skip to content

60a Suburbia DriveJersey City, NJ 07305

Built 1965

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Nov 14, 2003

Property Information

Block26703
Lot22
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page267

Building Details

Building ClassC
Description2S-BT-44U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,032
Acreage0.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
17%
Improvement Value:$190,200
83%
Total Assessment$230,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,140-0.6%
2024$5,173+40.1%
2023$3,692-0.4%
2022$3,706+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

DeedBook 7228, Page 258Recorded3/1/2004

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 5409, Page 110

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 4158, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1965