Skip to content

60b Suburbia DriveJersey City, NJ 07305

Built 1965

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Oct 26, 2017

Property Information

Block26703
Lot22
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page267

Building Details

Building ClassC
Description2S-BT-44U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,032
Acreage0.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
21%
Improvement Value:$150,700
79%
Total Assessment$190,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,258-0.6%
2024$4,285+40.1%
2023$3,059-0.4%
2022$3,070+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

DeedBook 9255, Page 24Recorded11/15/2017

Property Sale

SaleMulti
$131,000
DeedBook 5510, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1965