Skip to content

86a Suburbia DriveJersey City, NJ 07305

Built 1965

Last Sale Price
$32,000
Last Sale Date
Dec 17, 1979

Property Information

Block26703
Lot22
QualifierC0029
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page267

Building Details

Building ClassC
Description2S-BT-44U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,032
Acreage0.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
21%
Improvement Value:$150,500
79%
Total Assessment$190,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,254-0.6%
2024$4,281+40.1%
2023$3,056-0.4%
2022$3,067+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 3291, Page 935

Property Built

Built

Year Built: 1965