Skip to content

59b Suburbia Dr.Jersey City, NJ 07305

Built 1960

Last Sale Price
$40,500
Last Sale Date
May 10, 1983

Property Information

Block26702
Lot2
QualifierC0023
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page267

Building Details

Building ClassC
Description2S-B&F-D-1UHG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,032
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
18%
Improvement Value:$180,700
82%
Total Assessment$220,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,928-0.6%
2024$4,959+40.1%
2023$3,540-0.4%
2022$3,553+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$40,500
DeedBook 3377, Page 954

Property Built

Built

Year Built: 1960