Skip to content

103 Fowler Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1927

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jun 28, 2019

Property Information

Block26802
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page268

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H-FG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,613
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,500
33%
Improvement Value:$153,000
67%
Total Assessment$227,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,080-0.6%
2024$5,112+40.1%
2023$3,649-0.4%
2022$3,663+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft2,613DeedBook 9424, Page 739Recorded8/9/2019

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 8738, Page 521

Property Built

Built

Year Built: 1927