Skip to content

19 Wojtycha DriveJersey City, NJ 07305

Built 1996

Last Sale Price
$209,500
Last Sale Date
Aug 30, 1996

Property Information

Block26803
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page268

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,300
27%
Improvement Value:$228,900
73%
Total Assessment$314,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,016-0.6%
2024$7,060+40.1%
2023$5,040-0.4%
2022$5,059+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$209,500
DeedBook 5044, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1996