Skip to content

27 Wojtycha DriveJersey City, NJ 07305

Built 1996

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Mar 28, 2016

Property Information

Block26803
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page268

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,048
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,300
26%
Improvement Value:$244,200
74%
Total Assessment$329,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,358-0.6%
2024$7,404+40.1%
2023$5,285-0.4%
2022$5,305+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 9110, Page 437Recorded4/6/2016

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5604, Page 302

Property Sale

SaleMulti
$211,900
DeedBook 5065, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1996