Skip to content

33 Wojtycha DriveJersey City, NJ 07305

Built 1996

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jul 26, 2017

Property Information

Block26803
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page268

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,750
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,300
26%
Improvement Value:$239,100
74%
Total Assessment$324,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,244-0.6%
2024$7,289+40.1%
2023$5,203-0.4%
2022$5,223+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,750DeedBook 9233, Page 863Recorded8/31/2017

Property Sale

Sale
$437,000

From:

To:

DeedBook 7478, Page 114Recorded2/23/2005

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 7097, Page 197

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

DeedBook 7097, Page 197Recorded7/29/2003

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5385, Page 285

Property Sale

SaleMulti
$209,100
DeedBook 5053, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1996