Skip to content

3691 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 24, 2014

Property Information

Block402
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,789
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
28%
Improvement Value:$388,100
72%
Total Assessment$540,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,060-0.6%
2024$12,136+40.1%
2023$8,663-0.4%
2022$8,696+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 8979, Page 832Recorded6/26/2014

Property Built

Built

Year Built: 1900