Skip to content

203 Bowers St.Jersey City, NJ 07307

Built 1878

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 18, 2023

Property Information

Block2703
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description3S-F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,495
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,400
39%
Improvement Value:$319,200
61%
Total Assessment$525,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,737-0.6%
2024$11,810+40.1%
2023$8,431-0.4%
2022$8,462+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft3,495DeedBook 9401, Page 48Recorded5/7/2019

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 9401, Page 48

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 7058, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1878