Skip to content

86 Zabriskie St.Jersey City, NJ 07307

Built 2007

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 15, 2010

Property Information

Block2701
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,508
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
32%
Improvement Value:$483,400
68%
Total Assessment$708,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,819-0.6%
2024$15,918+40.1%
2023$11,363-0.4%
2022$11,405+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007