Skip to content

36 Rutgers Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 2021

Property Information

Block27204
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page272

Building Details

Building Class---
Description2S-FD-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,372
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
28%
Improvement Value:$229,000
72%
Total Assessment$318,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,101-0.6%
2024$7,145+40.1%
2023$5,101-0.4%
2022$5,120+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,372DeedBook 9622, Page 76Recorded12/9/2021

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 9175, Page 608

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

DeedBook 9176, Page 608Recorded1/31/2017

Property Sale

Sale
$212,000

From:

To:

DeedBook 8688, Page 825Recorded9/22/2009

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4957, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1921