Skip to content

47 Sheffield St.Jersey City, NJ 07305

Built 1910

Owner
---
Last Sale Price
$351,848
Last Sale Date
Jan 15, 2025

Property Information

Block27204
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page272

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,056
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
24%
Improvement Value:$292,500
76%
Total Assessment$382,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,541-0.6%
2024$8,595+40.1%
2023$6,135-0.4%
2022$6,158+4.5%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$351,848
Sq Ft2,056DeedBook 9950, Page 899Recorded12/17/2025

Property Sale

Sale
$397,000

From:

To:

Sq Ft2,056DeedBook 9391, Page 484Recorded3/29/2019

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

DeedBook 9310, Page 929Recorded6/4/2018

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 9310, Page 929

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

DeedBook 7614, Page 105Recorded7/14/2005

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 7416, Page 285Recorded12/9/2004

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

DeedBook 7113, Page 117Recorded8/19/2003

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 3802, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1910