Skip to content

29 Sheffield St.Jersey City, NJ 07305

Built 1920

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Oct 9, 1987

Property Information

Block27204
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page272

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BG3
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,870
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
34%
Improvement Value:$197,000
66%
Total Assessment$299,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,677-0.6%
2024$6,719+40.1%
2023$4,796-0.4%
2022$4,814+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 3822, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1920