Skip to content

27 Sheffield St.Jersey City, NJ 07305

Built 1909

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jun 3, 2022

Property Information

Block27204
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page272

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
34%
Improvement Value:$178,200
66%
Total Assessment$268,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,989-0.6%
2024$6,026+40.1%
2023$4,302-0.4%
2022$4,318+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 9675, Page 145Recorded6/16/2022

Property Sale

Sale
$341,250

From:

To:

DeedBook 7854, Page 322Recorded3/28/2006

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5983, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1909