Skip to content

195 Danforth Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1907

Owner
---
Last Sale Price
$412,000
Last Sale Date
Jun 17, 2025

Property Information

Block28102
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page281

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,976
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,300
31%
Improvement Value:$170,500
69%
Total Assessment$248,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,556-0.6%
2024$5,591+40.1%
2023$3,991-0.4%
2022$4,006+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$412,000
Sq Ft1,976DeedBook 9918, Page 500Recorded8/6/2025

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft1,956DeedBook 9687, Page 66NU CodeSheriff sale (12)Recorded8/4/2022

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft1,976DeedBook 9179, Page 166NU CodeSheriff sale (12)Recorded2/10/2017

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5231, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1907