Skip to content

62 Sycamore Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1963

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Oct 10, 2024

Property Information

Block28401
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page284

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2U-HG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,460
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,600
27%
Improvement Value:$206,800
73%
Total Assessment$283,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,328-0.6%
2024$6,368+40.1%
2023$4,546-0.4%
2022$4,563+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

Sq Ft2,460DeedBook 9856, Page 605NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/23/2024

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 3342, Page 430

Property Built

Built

Year Built: 1963