Skip to content

275 Neptune Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1911

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jul 30, 2008

Property Information

Block28501
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page285

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
34%
Improvement Value:$178,800
66%
Total Assessment$270,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,047-0.6%
2024$6,085+40.1%
2023$4,344-0.4%
2022$4,360+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

DeedBook 8597, Page 59Recorded8/27/2008

Property Sale

Sale
$20,500
DeedBook 3299, Page 763

Property Built

Built

Year Built: 1911