Skip to content

70 Country Village Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1963

Last Sale Price
$179,500
Last Sale Date
Aug 21, 1997

Property Information

Block29002
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page290

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,300
33%
Improvement Value:$183,400
67%
Total Assessment$273,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,112-0.6%
2024$6,150+40.1%
2023$4,390-0.4%
2022$4,407+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$179,500
DeedBook 5200, Page 293

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 3233, Page 540

Property Built

Built

Year Built: 1963