Skip to content

270 Custer Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2001

Last Sale Price
$254,900
Last Sale Date
Dec 20, 2001

Property Information

Block29104
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page291

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,112
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,900
24%
Improvement Value:$287,900
76%
Total Assessment$380,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,503-0.6%
2024$8,557+40.1%
2023$6,108-0.4%
2022$6,131+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$254,900
DeedBook 5925, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 2001