Skip to content

274 Custer Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 5, 2003

Property Information

Block29104
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page291

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-BF-1U-G1
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,900
23%
Improvement Value:$303,300
77%
Total Assessment$395,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,825-0.6%
2024$8,880+40.1%
2023$6,339-0.4%
2022$6,363+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2001