Skip to content

280 Custer Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2001

Last Sale Price
$214,900
Last Sale Date
Jan 7, 2002

Property Information

Block29104
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page291

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-BF-1U-G1
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
20%
Improvement Value:$377,500
80%
Total Assessment$470,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,506-0.6%
2024$10,572+40.1%
2023$7,547-0.4%
2022$7,575+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$214,900
DeedBook 5950, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 2001