Skip to content

185 Winfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1905

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
Sep 8, 2000

Property Information

Block29203
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page292

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,230
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
24%
Improvement Value:$269,300
76%
Total Assessment$354,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,912-0.6%
2024$7,961+40.1%
2023$5,683-0.4%
2022$5,704+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 5673, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1905