Skip to content

145 Winfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1955

Last Sale Price
$52,400
Last Sale Date
Jul 27, 1983

Property Information

Block29203
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page292

Building Details

Building Class---
DescriptionCOR 1.5SFD-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
43%
Improvement Value:$144,600
57%
Total Assessment$253,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,663-0.6%
2024$5,698+40.1%
2023$4,068-0.4%
2022$4,083+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$52,400
DeedBook 3384, Page 753

Property Built

Built

Year Built: 1955