Skip to content

150 Neptune AvJersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 29, 2024

Property Information

Block29203
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page292

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,890
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,900
28%
Improvement Value:$193,800
72%
Total Assessment$268,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,000-0.6%
2024$6,038+40.1%
2023$4,310-0.4%
2022$4,326+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

DeedBook 8897, Page 724Recorded3/12/2013

Property Built

Built

Year Built: 1900