Skip to content

176 Neptune Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Feb 8, 1996

Property Information

Block29203
Lot57
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page292

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
29%
Improvement Value:$207,300
71%
Total Assessment$292,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,527-0.6%
2024$6,568+40.1%
2023$4,688-0.4%
2022$4,706+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4949, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1900