Skip to content

180 Neptune Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 1, 2023

Property Information

Block29203
Lot59
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page292

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,024
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
28%
Improvement Value:$218,400
72%
Total Assessment$303,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,775-0.6%
2024$6,817+40.1%
2023$4,867-0.4%
2022$4,885+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 9142, Page 917

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 8780, Page 455

Property Built

Built

Year Built: 1910