Skip to content

111 Winfield AveJersey City, NJ 07305

Built 1895

Owner
---
Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Aug 7, 2025

Property Information

Block29302
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page293

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,949
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,800
31%
Improvement Value:$178,700
69%
Total Assessment$259,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,795-0.6%
2024$5,831+40.1%
2023$4,162-0.4%
2022$4,178+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft1,949DeedBook 9919, Page 377Recorded8/11/2025

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 8812, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1895