Skip to content

103 Ocean Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Jan 15, 2019

Property Information

Block29302
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page293

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-1U
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage4,548
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,300
28%
Improvement Value:$170,600
72%
Total Assessment$236,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,106-0.6%
2024$4,132+40.1%
2023$2,950-0.4%
2022$2,961+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$182,000

From:

To:

Sq Ft4,548DeedBook 9383, Page 411NU CodeSheriff sale (12)Recorded2/27/2019

Property Sale

Sale
$15,000

From:

To:

DeedBook 8963, Page 109Recorded3/19/2014

Property Built

Built

Year Built: 1925