Skip to content

195-7 Custer AvJersey City, NJ 07305

Built 1972

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Nov 11, 2022

Property Information

Block29801
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page298

Building Details

Building Class---
Description1SFD-1UHG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,167
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
35%
Improvement Value:$208,200
65%
Total Assessment$318,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,105-0.6%
2024$7,150+40.1%
2023$5,104-0.4%
2022$5,123+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,167DeedBook 9714, Page 924NU CodeDoubtful title (14)Recorded12/13/2022

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,167DeedBook 9614, Page 813NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/16/2021

Property Built

Built

Year Built: 1972