Skip to content

207 Custer Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1933

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 18, 2015

Property Information

Block29801
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page298

Building Details

Building Class---
Description2S-FD-2UH-B-G-2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,494
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
30%
Improvement Value:$195,200
70%
Total Assessment$280,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,257-0.6%
2024$6,296+40.1%
2023$4,494-0.4%
2022$4,511+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 7345, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1933