Skip to content

127 Custer Av.Jersey City, NJ 07305

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 3, 2021

Property Information

Block29801
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page298

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,773
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
29%
Improvement Value:$205,800
71%
Total Assessment$290,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,494-0.6%
2024$6,534+40.1%
2023$4,664-0.4%
2022$4,682+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 5450, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1924