Skip to content

35 Old Bergen Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$106,000
Last Sale Date
Apr 28, 1998

Property Information

Block29801
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page298

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-2UHM-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,187
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,600
34%
Improvement Value:$174,400
66%
Total Assessment$265,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,917-0.6%
2024$5,955+40.1%
2023$4,251-0.4%
2022$4,267+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 5279, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1925