Skip to content

96 Pamrapo AvJersey City, NJ 07305

Built 1913

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Apr 18, 2005

Property Information

Block29801
Lot85
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page298

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,430
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
27%
Improvement Value:$238,800
73%
Total Assessment$325,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,275-0.6%
2024$7,321+40.1%
2023$5,226-0.4%
2022$5,245+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 7560, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1913