Skip to content

35 Pamrapo AvJersey City, NJ 07305

Built 1964

Last Sale Date
Apr 2, 1973

Property Information

Block29902
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page299

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,761
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
25%
Improvement Value:$261,200
75%
Total Assessment$348,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,775-0.6%
2024$7,824+40.1%
2023$5,585-0.4%
2022$5,606+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3139, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1964