Skip to content

60 Ocean Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1916
Commercial

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Aug 23, 2016

Property Information

Block30003
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page300

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-RMG-HS
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,800
18%
Improvement Value:$758,200
82%
Total Assessment$925,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,655-0.6%
2024$20,785+40.1%
2023$14,837-0.4%
2022$14,893-7.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$650,000

From:

To:

DeedBook 9167, Page 651Recorded12/27/2016

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 3281, Page 912

Property Built

Built

Year Built: 1916