Skip to content

207 Manhattan AveJersey City, NJ 07307

Built 1966

Last Sale Price
$905,000
Last Sale Date
May 30, 2023

Property Information

Block4202
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,957
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,900
38%
Improvement Value:$312,000
62%
Total Assessment$503,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,252-0.6%
2024$11,323+40.1%
2023$8,083-0.4%
2022$8,113+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$905,000

From:

To:

Sq Ft2,957DeedBook 9804, Page 707NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/27/2024

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 3233, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1966