Skip to content

306 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1870

Last Sale Price
$469,000
Last Sale Date
Sep 22, 2017

Property Information

Block3501
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,780
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,400
40%
Improvement Value:$256,900
60%
Total Assessment$428,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,564-0.6%
2024$9,624+40.1%
2023$6,870-0.4%
2022$6,896+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$469,000

From:

To:

Sq Ft2,780DeedBook 9243, Page 860Recorded10/6/2017

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,780DeedBook 9205, Page 474Recorded6/5/2017

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,780DeedBook 9150, Page 385NU CodeSheriff sale (12)Recorded10/7/2016

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 8035, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1870