Skip to content

943 Summit Ave.Jersey City, NJ 07307

Commercial

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Sep 14, 2021

Property Information

Block3601
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description2S-F-C-1U-H

Assessment

Land Value:$154,700
43%
Improvement Value:$205,600
57%
Total Assessment$360,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,046-0.6%
2024$8,096+40.1%
2023$5,779-0.4%
2022$5,801+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000

From:

To:

DeedBook 9620, Page 544NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/6/2021