Skip to content

41 Sherman Pl.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 1920

Last Sale Price
$799,000
Last Sale Date
May 3, 2021

Property Information

Block3701
Lot13
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
Description2S-B+F-2U-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,354
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,300
26%
Improvement Value:$515,900
78%
Total Assessment$664,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,843-0.6%
2024$14,936+124.6%
2023$6,650+0.0%
2022$6,650
Property History

Property Sale

Sale
$799,000
DeedBook 9568, Page 760

Property Built

Built

Year Built: 1920