Skip to content

249 Central Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Aug 2, 2018

Property Information

Block3701
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
Description2S-B&F-C1-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
30%
Improvement Value:$430,700
70%
Total Assessment$618,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,804-0.6%
2024$13,891+40.1%
2023$9,916-0.4%
2022$9,953+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

DeedBook 9330, Page 953Recorded8/8/2018

Property Built

Built

Year Built: 1890