Skip to content

150 Hutton St.Jersey City, NJ 07307

Built 1834

Last Sale Price
$885,000
Last Sale Date
Dec 8, 2023

Property Information

Block3703
Lot53
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,122
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,800
25%
Improvement Value:$538,000
75%
Total Assessment$715,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,984+122.0%
2024$7,199+42.1%
2023$5,067-0.4%
2022$5,087+10.5%
Property History

Property Sale

Sale
$885,000

From:

To:

Sq Ft1,122DeedBook 9792, Page 467NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/21/2023

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,122DeedBook 9736, Page 919Recorded3/27/2023

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 3234, Page 1028

Property Built

Built

Year Built: 1834