Skip to content

101 Sherman Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 2021

Last Sale Price
$899,000
Last Sale Date
Oct 6, 2021

Property Information

Block3803
Lot11
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-D-2U-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,798
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,200
39%
Improvement Value:$503,800
87%
Total Assessment$578,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,925-0.6%
2024$13,006+137.0%
2023$5,487+0.0%
2022$5,487
Property History

Property Sale

Sale
$899,000

From:

To:

Sq Ft1,798DeedBook 9612, Page 20NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/5/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021