Skip to content

115 Sherman Av.Jersey City, NJ 07307

Industrial

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Nov 19, 2007

Property Information

Block3803
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class---
Description1S-F-SHOP
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,800
51%
Improvement Value:$111,300
49%
Total Assessment$227,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,071-0.6%
2024$5,103+40.1%
2023$3,643-0.4%
2022$3,656+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 8384, Page 294