Skip to content

117 Sherman Av.Jersey City, NJ 07307

Built 1884

Owner
---
Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Feb 2, 2026

Property Information

Block3803
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,227
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$212,600
40%
Improvement Value:$312,400
60%
Total Assessment$525,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,723-0.6%
2024$11,797+40.1%
2023$8,421-0.4%
2022$8,453+59.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$725,000
Sq Ft1,227DeedBook 9963, Page 845Recorded2/10/2026

Property Sale

Sale
$156,000

From:

To:

DeedBook 8881, Page 680Recorded12/3/2012

Property Built

Built

Year Built: 1884