Skip to content

40 Hutton St.Jersey City, NJ 07307

Built 1870

Last Sale Price
$327,000
Last Sale Date
Apr 15, 2010

Property Information

Block3804
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,911
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,800
51%
Improvement Value:$236,300
49%
Total Assessment$478,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,676-0.6%
2024$10,743+40.1%
2023$7,669-0.4%
2022$7,697+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$327,000
DeedBook 8731, Page 813

Property Built

Built

Year Built: 1870