Skip to content

223 New York Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jun 25, 2021

Property Information

Block3805
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-SHOP
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,850
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,600
31%
Improvement Value:$423,300
69%
Total Assessment$610,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,641-0.6%
2024$13,727+94.5%
2023$7,058-0.4%
2022$7,084-24.7%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft3,850DeedBook 9590, Page 41Recorded8/17/2021

Property Sale

Sale
$482,500
DeedBook 7939, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1900